KARAR NO:104

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 13. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Mustafa Tüzün'ün 27.05.2024 tarih ve 6430 kayıt numaralı dilekçesinde; Çiftlik Mahallesi, Bayır Sokak ile Belediye Sokak ve Çıkmaz Sokak kesişimlerinde maddi hasarlı kazaları önlemek amacıyla güvenlik aynası konulması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda Çiftlik Mahallesi, Bayır Sokak ile Çıkmaz Sokak kesişiminde Fen İşleri Müdürlüğü’ nün uygun göreceği yere 1 (bir) adet güvenlik aynası konulmasına, ilgili talebin kabulüne, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:103

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 12. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Alesta Site Yönetimi’ nin 22.05.2024 tarih ve 6237 kayıt numaralı dilekçesinde; Siteler Mahallesi, Gazi Abdullah Erbaş Caddesi No:277 sayılı yerde Alesta Sitesi önüne durak yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Siteler Mahallesi, Gazi Abdullah Erbaş Caddesi üzerinde belirli aralıklarla duraklar bulunduğu ve yeni durak yapılmasının uygun olmayacağı değerlendirildiğinden ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.

 


KARAR NO:102

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 11. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Çiftlikköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün 21.05.2024 tarihli ve E-89860155-81379- 2024052011002473718 sayılı yazısında; Sahil Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde İnönü Caddesi ile Akasya Caddesi arasında sahil istikametinde yolun sol tarafına park yasağı uygulanması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Sahil Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde İnönü Caddesi ile Akasya Caddesi arasında sahil istikametinde yolun sol tarafına 15 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında park yasağı uygulanmasına ve Fen İşleri Müdürlüğünce park yasağı uyarı levhası konulmasına, ilgili talebin kabulüne işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:101

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 10. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Çiftlikköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün 21.05.2024 tarihli ve E-89860155-81379- 2024052011002473718 sayılı yazısında; Çiftlik Mahallesi Başbuğ Alparslan Türkeş Caddesi üzerinde, okul giriş çıkışlarında servis araçları sebebiyle yaşanan yoğunluğun azaltılması için dere istikametine kadar yolun sağ tarafına park yasağı uygulanması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda park yasağı talep edilen alan çevresinde Hükümet Konağı ve 23 Nisan Parkı ile Hürriyet Sokak üzerinde uygulanmakta olan park yasağı kararları bulunduğu, GSD Vakfı İlkokulu’na gidişte dere tarafında tek yön uygulaması kararı olduğundan ve yeni bir karar alınması uygun olmayacağından ilgili talebin reddine işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oybirliği ile karar verildi.


KARAR NO:100

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 9. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Çiftlikköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün 21.05.2024 tarihli ve E-89860155-81379- 2024052011002473718 sayılı yazısında; Sahil Mahallesi, Bahar Sokak ile Şevket Yılmaz Caddesi kesişiminde maddi hasarlı kazalar meydana geldiğinden araçları yavaşlatacak düzenleme yapılmasını talep etmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Sahil Mahallesi, Bahar Sokak ile Şevket Yılmaz Caddesi kesişiminde Fen İşleri Müdürlüğü’ nün uygun göreceği yere 1 (bir) adet güvenlik aynası konulması talebinin kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:99

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 8. Maddesinin görüşülmesi..

VERİLEN KARAR: S.S. Çiftlikköy Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi' nin 09.05.2024 tarih ve 5517 sayılı dilekçesinde; 2.Hat minibüs güzergâhında değişiklik yapılarak hattın Avrasya OSB’ye kadar uzatılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda 2. Hatta çalışan minibüslerin güzergâhının yolcu olması durumunda Avrasya OSB’de bulunan LC Waikiki ve Alkım Tekstil ünvanlı işyerlerine kadar uzatılması talebinin kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:98

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 7. Maddesinin görüşülmesi..

VERİLEN KARAR: Abdulkadir DEMİR’ in 09.05.2024 tarih ve 5514 kayıt numaralı dilekçesinde; Sultaniye Mahallesi, Ergenekon Caddesi bulunan çocuk parkı önünde araçların hızını yavaşlatmak için hız kesici kasis yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; söz konusu cadde ve çocuk parkı çevresinde yerleşimin az olması, trafik yoğunluğunun bulunmaması ve yolun yapısı gereği hız yapmaya elverişli olmaması nedeniyle  ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:97

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 6. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Melih Enes SAĞLIK’ ın 06.05.2024 tarih ve 5310 kayıt numaralı dilekçesinde; Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, 3070 Sokak No:36 sayılı yerde bina önüne hız kesici kasis yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; söz konusu sokağın geniş ve trafik yoğunluğunun az olması ile yolun yapısı gereği hız yapmaya elverişli olmadığından   ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:96

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 5. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Vural KARAHASANOĞLU’ nun 06.05.2024 tarih ve 5295 kayıt numaralı dilekçesinde; Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Gökçe Sokak No:32 sayılı yerde bina önüne engelli araç park yeri yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda söz konusu adreste ikamet eden vatandaşımızın engelli raporu ve engelli aracı olduğu, park yeri bulmakta zorluk çektiği, bu nedenle ikamet ettiği bina karşısına Fen İşleri Müdürlüğü’ nün uygun göreceği ve tüm engelli vatandaşların kullanabileceği “Engelli Park Yeri” yapılması uygun görüldüğünden ilgili talebin kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:95

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 4. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Cimer Başvuru Sahibi' nin 26.04.2024 tarih ve 2401482216 sayılı dilekçesinde; Sultaniye Mahallesi, Atatürk Caddesi No:145 sayılı yerde bulunan hız kesici kasisin kaldırılmasını talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda hız kesici kasisin standartlara uygun olarak yapıldığı ve yerinin değiştirilmesinin ayrıca bir fayda sağlamayacağı ve cadde üzerinde uygun aralıklarla kasisler bulunması nedeniyle ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:94

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 3. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Seher AYAN’ ın 29.04.2024 tarih ve 5002 kayıt numaralı dilekçesinde; Çiftlik Mahallesi Huzur Sokak sonunda bulunan dere üzerindeki yaya köprüsünün yenilenerek araç geçişine açılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda söz konusu köprünün olduğu alandaki İmar Planında araç yolu bulunmadığından ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:93

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 2. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Hanife MAKARACI’ nın 05.02.2024 tarih ve 1571 kayıt numaralı dilekçesinde; Sahil Mahallesi, İnönü Caddesi No:77 sayılı yerde bulunan hız kesici kasisin kaldırılması veya uygun şekilde yenilenmesi talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda hız kesici kasisin standartlara uygun olarak yapıldığı ve yerinin değiştirilmesinin ayrıca bir fayda sağlamayacağı ve cadde üzerinde uygun aralıklarla kasisler bulunması nedeniyle ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:92

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 1. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Yalova Elit Turizm İnş. Tic. Ltd. Şti.’nin 01.02.2023 tarih ve 1432 kayıt numaralı dilekçesinde; Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde tüzel kişiliklerde yapılan devirlerde alınan devir ücretlerinde değişiklik yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda Çiftlikköy Belediyesi Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde tüzel kişiliklerde yapılan devirlerde alınan devir ücretlerinde değişiklik yapılması uygun olmayacağından ilgili talebin reddine işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:91

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun 3. Maddesinin görüşülmesi. (Mali Hizmetler Müdürlüğü Sosyal Destek Hizmetleri Ek Bütçe teklifi)

VERİLEN KARAR: 04.06.2024 tarihinde toplanan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun raporunda; “72 nolu Belediye Meclis Kararı ile komisyonumuza havale edilen maddeler incelenmiş olup, rapor ekinde bulunan Ek- 3’ teki şekli ile teklifin kabulüne mevcudun oy birliği ile karar verilmiştir.” denilmekte olup, 03.06.2024 tarih ve 72 nolu karar ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün Ek Bütçe teklifinin komisyon raporunun Ek-3’ teki şekliyle kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:90

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun 2. Maddesinin görüşülmesi. (Fen İşleri Müdürlüğü Gelir Tarifesi güncellenmesi teklifi)

VERİLEN KARAR: 04.06.2024 tarihinde toplanan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun raporunda; “Fen işleri Müdürlüğü 71 nolu Belediye Meclis Kararı ile komisyonumuza havale edilen maddeler incelenmiş olup, rapor ekinde bulunan Ek- 2’ deki şekli ile teklifin kabulüne mevcudun oy birliği ile karar verilmiştir.” denilmekte olup, 03.06.2024 tarih ve 71 nolu karar ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ na havale edilen 2024 Yılı Gelir Tarifesi 23,24 ve 25. Maddelerinin güncellenmesine, komisyon raporunun Ek-2’ deki şekliyle kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:89

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun 1. Maddesinin görüşülmesi.(İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Gelir Tarifesi Revize Teklifi)

VERİLEN KARAR: 04.06.2024 tarihinde toplanan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun raporunda; “İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ nün 70 nolu Belediye Meclis Kararı ile komisyonumuza havale edilen maddeler incelenmiş olup, rapor ekinde bulunan Ek- 1’ deki tabloda gösterildiği şekli ile 05 Ağustos 2024 tarihinde yürürlüğe girecek şekilde kabulüne mevcudun oy birliği ile karar verilmiştir” denilmekte olup, bu kapsamda 03.06.2024 tarih ve 70 nolu karar ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ na havale edilen Gelir Tarifesi Revize teklifinin komisyon raporunun Ek-1’ deki şekliyle kabulüne ve 05.08.2024 tarihi itibarı ile yürürlüğe girmesine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy çokluğu ile karar verildi. (Kabul etmeyenler; Vedat TUTUĞ, Mehmet Alp YALVAR, Serkan KURT, Muhlis POLAT)


KARAR NO:88

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis İmar Komisyon Raporunun 5. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: 04.06.2024 tarihinde toplanan Meclis İmar Komisyonunun raporunda; “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 4. maddesi (fff) fıkrasında Mimari Estetik Komisyonu; "Şehrin yöresel mimarisine ilişkin tespitleri yapan, meydan, yol, kaldırım, tabela, kent mobilyaları ve benzeri düzenlemelerdeki usullere ilişkin öneriler getiren, yapıların ve onaylı mimari projelerinin özgün fikir ifade edip etmediğine, umumi binaların fonksiyonu ve özelliği gereği farklılık arz edip etmediğine karar veren komisyon" şeklinde tanımlanmıştır. Söz konusu hüküm doğrultusunda; 17.05.2024 tarih ve E-99472584-020-149392 sayılı yazı ile mimari estetik komisyonu kurulması için Başkanlık Olur’u alınmış olup, İlçemizin yöresel mimarisine ilişkin kararlar almak ve kaliteli bir fiziksel çevre elde edilmesi amacıyla hazırlanmış olan "Çiftlikköy Belediyesi Mimari Estetik Komisyonu Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik" taslağı ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında İmar Komisyonunda görüşülerek oy birliği ile uygun görülmüştür.” denilmekte olup, bu kapsamda 03.06.2024 tarih ve 69 nolu karar ile Meclis İmar Komisyonu’ na havale edilen Mimari Estetik Komisyonu Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.

 


KARAR NO:87

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis İmar Komisyon Raporunun 4. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: 04.06.2024 tarihinde toplanan Meclis İmar Komisyonunun raporunda; “Yalova ili, Çiftlikköy ilçesi, Çiftlikköy Belediye sınırları ve Mücavir Alan Sınırları içerisinde Meri imar planının uygulanmasında karşılaşılan sıkıntılar ile eksikliklerin çözümlenebilmesi için 3194 sayılı İmar Kanunu ve yönetmelikler kapsamında, 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Revizyon İmar Planı çalışmaların başlatılabilmesi, ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında İmar Komisyonunda görüşülerek oy birliği ile uygun görülmüştür.” denilmekte olup, bu kapsamda 03.06.2024 tarih ve 68 nolu karar ile Meclis İmar Komisyonu’ na havale edilen Revizyon İmar Planı Çalışması teklifinin kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:86

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis İmar Komisyon Raporunun 3. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: 04.06.2024 tarihinde toplanan Meclis İmar Komisyonunun raporunda; Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi Revizyon İmar Planı Plan Hükümlerinin İlavesi ve Değişikliği teklifi (TEKLİF-771056250) ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında İmar Komisyonunda görüşülerek oy birliği ile uygun görülmüştür.” denilmekte olup, bu kapsamda 03.06.2024 tarih ve 67 nolu karar ile Meclis İmar Komisyonu’ na havale edilen Plan Hükümler İlavesi ve Değişikliği teklifinin kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.

 


KARAR NO:85

KARARIN ÖZÜ: Haziran Ayı Meclis İmar Komisyon Raporunun 2. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: 04.06.2024 tarihinde toplanan Meclis İmar Komisyonunun raporunda; “Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi, Siteler Mahallesi, güneyde İzmit-Yalova Karayolu, kuzeyde Marmara Denizi’ne, doğuda Ankaralılar Caddesi, batıda Başkent 3 Caddesi ile sınırlandırılmış olan bölge Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 13.11.2013 tarih ve 1264 sayılı kararı ile III. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş olup, güneyde Sefa Sokak, kuzeyde Başak Sokak, doğuda Burcu Sokak, batıda Onur Sokak ile sınırlandırılmış olan bölge ise I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlenmiştir. Aynı Kurulun 24.01.2018 tarih ve 3355 sayılı kararı ile 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı uygun bulunup, 23.06.2021 tarih ve 5278 sayılı kararı ile sit sınırları son şeklini almıştır. Daha sonrasında Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 13.04.2023 tarih ve 6472 sayılı kararı ile I. (Birinci) ve III. (Üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanı sınırlarının tamamı III.(Üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak güncellenmesine karar verilmiştir. Özel ve kamu mülkiyetinde bulunan Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında bulunmayan III.(Üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak güncellenen alanda, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarının başlatılması, ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında İmar Komisyonunda görüşülerek oy birliği ile uygun görülmüştür.” denilmekte olup, bu kapsamda 03.06.2024 tarih ve 66 nolu karar ile Meclis İmar Komisyonu’ na havale edilen Koruma Amaçlı İmar Planları teklifinin kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.

 


KARAR NO:84

KARARIN ÖZÜ: 2024 Yılı Haziran Ayı Meclis İmar Komisyon Raporunun 1. Maddesinin görüşülmesi. 

VERİLEN KARAR: 04.06.2024 tarihinde toplanan Meclis İmar Komisyonunun raporunda; “03.01.2024 tarih ve E-99472584-105-138159 sayılı yazı Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi, Sultaniye ve Mehmet Akif Ersoy Mahallelerinde bulunan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketleri Genel Müdürlüğü’nün 2. Bölge Müdürlüğü Tesis ve Kontrol Müdürlüğü’nün yatırım programına alınan, yerinde yenilenecek olan 154 kV (Gemlik-Karamürsel) BRŞ-Yalova (yenileme) enerji iletim hattı güzergahı için onaylı imar planı alanlarına denk gelen kısımlarda enerji iletim hattı gabarisinin (kamulaştırma alanı) mevcut planlara işlenmesi ve direk yerine isabet eden alanların teknik altyapı alanı (pilon yeri) olarak tadil edilmesi yönünde hazırlanmış, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Plan Değişikliği (TEKLİF-771041541), 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Değişikliği (TEKLİF-771041556) ve Açıklama Raporları Belediye Meclisinin 05.02.2024 tarih ve 24 sayılı kararı ile kabul edilmiştir. 3194 sayılı İmar Kanununun 8. maddesi gereğince 20.02.2024-21.03.2024 tarihleri arasında 1 (bir) ay süreyle askıya çıkarılmış olup, 6 adet itiraz müracaatı bulunmaktadır. Semra SOYSAL' ın 14.03.2024 tarihli dilekçesi, Erol BAŞARAN' ın 14.03.2024 tarihli dilekçesi, Ramazan ÇİMENDAĞ' ın 13.03.2024 tarihli dilekçesi, Kadir DEMİRBAŞ' ın 14.03.2024 tarihli dilekçesi, İsmail ORMAN' ın 14.03.2024 tarihli dilekçesi ve Cemalettin AYGÜN' ün 13.03.2024 tarihli dilekçesi itiraz müracaatları; 2 direk arasındaki telin sallınım payının 5m iken 15 metreye çıktığı, altında veya çevresinde bulunan parsellerin imar açısından sıkıntı yaşayacağı, mağduriyet yaşanmaması için enerji nakil hattının eski haliyle kalması talep edilmektedir. İtiraz müracaatları değerlendirilmek üzeri 28.03.2024 tarih ve E-99472584-115-145264 sayılı yazı ile Türkiye Elektrik Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü, Bursa 2. Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. 27.05.2024 tarih E-57688532-045.01-2487205 sayılı yazı ile TEİAŞ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucu; “Teşekkülümüz yatırım planında yer alan 154 kV (Gemlik-Karamürsel) BRŞ-Yalova (yenileme) Enerji iletim Hattımızın çok eski olması ve imar alanlarında yapılacak inşaatların imar planına göre herhangi bir kısıtlama olmadan yapılabilmesini teminen hattımızın yenilenmesi kapsamında; Enerji iletimi hattımızın mevcut direkleri aynı yerlerinde kalarak, proje kriterleri açısından daha uzun boyda direkler kullanılarak direk tiplerinin değişmesi sonucu yeni oluşan gabarinin mevcut gabariden daha fazla olması gerekmektedir. Bu sebeple mevcut direklerin boylarından daha yüksek boyda yeni direkler dikileceğinden söz konusu Enerji İletim hattımız altında kalan parsellerde yapılacak olan yapıların olumsuz etkilenmeleri söz konusu değildir.” Denilmektedir. Bahse konu itiraz dilekçeleri TEİAŞ 2. Bölge Müdürlüğü’nün görüşü dikkate alınıp, ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında İmar Komisyonunda görüşülerek, plan değişikliği itiraz talepleri oy birliği ile uygun görülmemiştir.” denilmekte olup; 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 22. maddesine göre, 03.06.2024 tarih ve 65 nolu karar ile Meclis İmar Komisyonu’na havale edilen Plan Değişikliği İtirazlarının (Enerji Nakil Hattı) reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:83

KARARIN ÖZÜ: Mayıs Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 8. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Zafer AYRAL’ ın 19.04.2024 tarih ve 4688 kayıt numaralı dilekçesinde; Çiftlik Mahallesi, Sanayi Caddesi, Çiftlikköy Sanayi Sitesi içinde hız kesici kasis yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; sanayi sitesi içindeki yolların yeterli genişliğe sahip olduğu,  araç yoğunluğunun bulunmadığı, yolların hız yapmaya elverişli olmadığı ve sanayi sitesi içinde oluşabilecek yangın vb. acil durumlarda itfaiye, ambulans gibi araçlarının seyrinde gecikmeye neden olabileceği değerlendirildiğinden ilgili talebin reddine işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:82

KARARIN ÖZÜ: Mayıs Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 7. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Ömer İNCİ’ nin 16.04.2024 tarih ve 4441 kayıt numaralı dilekçesinde; Sahil Mahallesi, Işık Sokak’ta trafik yoğunluğundan dolayı tek taraflı park yasağı ile delinatör duba konulması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Atatürk Caddesi’ nden Işık Sokak’ a dönüşte otobüslerin dönüşünü kolaylaştırmak için delinatör duba konulması hususunda daha önceden alınmış meclis kararı bulunduğundan, daha fazla delinatör duba konulması ve tek taraflı park yasağı getirilmesinin uygun olmayacağı değerlendirildiğinden ilgili talebin reddine işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:81

KARARIN ÖZÜ: Mayıs Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 6. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Zafer ERİŞ’ in 02.04.2024 tarih ve 4066 kayıt numaralı dilekçesinde; Siteler Mahallesi, Gezi sokakta bulunan Saklı Bahçe Kafe’ nin ön tarafına ya da köprü çıkışına yakın bir yere durak yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Siteler Mahallesi, Nene Hatun Caddesi ile Gezi Sokak kesişiminde Yalova’ ya gidiş yönünde 2. Hatta ilave 1(bir) adet minibüs durağı konulmasının kabulüne, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:80

KARARIN ÖZÜ: Mayıs Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 5. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Alesta Site Yönetimi’ nin 05.03.2024 tarih ve 2888 kayıt numaralı dilekçesinde; Siteler Mahallesi, Gazi Abdullah Erbaş Caddesi üzerinde Alesta Sitesi, Aydın 6 Sitesi ve Aydın 1 Sitesi çıkışlarına hız kesici kasis, hız sınırlayıcı tabela ve kamera konulması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Gazi Abdullah Erbaş Caddesi’ nin; Yalova-İzmit Karayolu üzerinde yaşanabilecek olası trafik kazalarında ve yol bakım onarım gibi çalışmalarda alternatif yol olarak kullanılabileceği, hız kesici kasislerin trafik yoğunluğunu artıracağı ve kasisten kaynaklı ağır tonajlı araçların geçişinde gürültüye sebebiyet vereceği, acil durum araçlarının seyrinde gecikmeye neden olacağı ayrıca cadde üzerinde araç yoğunluğu bulunmadığından site giriş çıkışlarına güvenlik aynası konularak kaza riskinin önlenebileceği değerlendirildiğinden ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:79

KARARIN ÖZÜ: Mayıs Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 4. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Muhammet Seyfi UZUN’ un 04.03.2024 tarih ve 2814 kayıt numaralı dilekçesinde; Çiftlik Mahallesi, Hazar Sokak’tan Atatürk Caddesi’ne çıkışta kazaları önlemek amacıyla delinatör duba konulması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Hazar Sokak’ tan Atatürk Caddesi’ ne çıkışta görüş açısının fazla olduğu, Atatürk Caddesi üzerinde hız kesici kasisler ve yaya geçidi ile trafik akışının düzenlendiği ve yolun hız yapmaya elverişli olmadığı değerlendirildiğinden ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:78

KARARIN ÖZÜ: Mayıs Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 3. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Erol ÖZKAN’ ın 26.02.2024 tarih ve 2501 kayıt numaralı dilekçesinde; Siteler Mahallesi, Gazi Abdullah Erbaş Caddesi üzerine hız kesici kasisler yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Gazi Abdullah Erbaş Caddesi’ nin; Yalova-İzmit Karayolu üzerinde yaşanabilecek olası trafik kazalarında ve yol bakım onarım gibi çalışmalarda alternatif yol olarak kullanılabileceği, hız kesici kasislerin trafik yoğunluğunu artıracağı ve kasisten kaynaklı ağır tonajlı araçların geçişinde gürültüye sebebiyet vereceği, acil durum araçlarının seyrinde gecikmeye neden olacağı ayrıca cadde üzerinde araç yoğunluğu bulunmadığından site giriş çıkışlarına güvenlik aynası konularak kaza riskinin önlenebileceği değerlendirildiğinden ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:77

KARARIN ÖZÜ: Mayıs Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 2. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Burak ÇÜLÜK’ ün 20.02.2024 tarih ve 2241 kayıt numaralı dilekçesinde; Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Elma 2 Sokaktan Bilge Kaan Caddesi’ ne çıkışta kazaları önlemek amacıyla delinatör duba konulması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; Bilge Kaan Caddesi’ nde araç yoğunluğunun az, caddenin geniş, görüş açısının fazla olması ve delinatör duba konulması istenilen alanda işyeri girişi bulunması nedeniyle ilgili talebin reddine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.KARAR NO:76

KARARIN ÖZÜ: Gündemin on üçüncü maddesi olan; 2024 Yılı Mayıs Ayı Meclis Trafik Komisyon Raporunun 1. Maddesinin görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Çiftlikköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 14.02.2024 tarih ve E-67822929-611.01-96656398 sayılı yazısında; 75. Yıl Namık Kemal İlkokulu  çıkışında hız kesici kasis ve öğrencilerin bekleyeceği durak yapılması talep edilmektedir. Meclis Trafik Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda; 75. Yıl Namık Kemal İlkokulu’ na gelmeden 2 (iki) adet hız kesici kasis ve okul girişi önünde 1 (bir) adet okul geçidi yaya çizgisi bulunduğu görüldüğünden yeni hız kesici kasis yapılmasının uygun olmadığına, 500 Evler Mahallesi Bayrak Caddesi üzeri 75. Yıl Namık Kemal İlkokulu karşısına Fen İşleri Müdürlüğü tarafından öğrencilerin bekleyebileceği 1 (bir) adet durak yapılmasına ve okul geçidi yaya çizgisi ile hız kesici kasisler için gerekli uyarı levhalarının konulmasına, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:75

KARARIN ÖZÜ: Gündemin on ikinci maddesi olan; 2024 Yılı Mayıs Ayı Meclis Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun (2023 Mali Yılı Kesin Hesabı) görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Yönetim Dönemi Hesabı ve ekleri, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 64. maddesine istinaden Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmüş olup; Belediye Bütçe Usulü yönetmeliği gereği; Gider Kesin Hesap Cetveli ile Gelir Kesin Hesap Cetvelinin rapora eklendiği görülmüştür. 2023 yılı içerisinde aktarmaların encümen kararıyla yapıldığı, 197.958.000,00TL. ek ödenek alınarak tahmin edilen bütçenin 253.000.000,00TL+197.958.000,00TL= 450.958.000,00TL. tahmini bütçe oluşturulduğu bunun için encümen ve meclis kararları bulunduğu, yıllık bütçe olması sebebiyle yıl sonu kalan ödeneklerin encümen kararıyla iptal edildiği ve yönetmelik hükümlerine uyulduğu görülmüştür. Belediyemize ait kesin hesap cetvelleri ve ekleri incelenerek rapor oluşturulmuş olup; Komisyon Raporu ve yasal cetvellerin, Bütçe Gider Kesin Hesap Cetveli ve Bütçe Gelir Kesin Hesap Cetvellerinin, aşağıdaki tabloda belirtildiği şekliyle kabul edilmesine, işaretle yapılan oylama neticesinde mevcudun oy birliği ile karar verildi.

2023 Yılı Gelir Gerçekleşme Durumu
Tahmini 2023 Yılı Gelir Bütçesi         :             253.000.000,00TL

Yıl İçi Ek Bütçe                                    :             197.958.000,00TL

Toplam                                                  :             450.958.000,00 TLDevreden Gelir Tahakkuku : 18.973.083,00
Toplam Tahakkuk : 451.604.233,50
2023 Yılı Tahsilatı : 430.585.435,88
Tahsilattan Red ve İadeler : 366.426,00
2023 Yılı Net Tahsilatı : 430.219.009,88
Gelecek Yıla Devreden Tahakkuk : 21.385.223,62

2023 yılı gelir bütçesi gerçekleşmesi özeti yapılmış olup bütçe gerçekleşmesi de;

Gerçekleşen Gelir Bütçe : 430.219.009,88
Tahmini Bütçe : 450.958.000,00
Oran:  %95,4
olmuştur.


2023 Yılı Gider Bütçesi Gerçekleşme Durumu


Bütçeyle verilen ödenek                    : 253.000.000,00
Ek Ödenek                                         : 197.958.000,00
Toplam Tahmini Bütçe                      : 450.958.000,00

Toplam Bütçe Gideri Toplamı           : 379.799.651,92

İptal edilen ödenek                            :71.160.742,23
Ödenek üstü harcama                        :-0-

Gerçekleşen Gider Bütçe : 379.799.651,92
Tahmini Bütçe : 450.958.000,00
Oran : % 84,22
olmuştur.


KARAR NO:74

KARARIN ÖZÜ: Gündemin on birinci maddesi olan; Memur Kadro İptal ve İhdas İşlemleri konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 24.05.2024 tarih ve E-68418920-105-150234 sayılı teklifi gereği; Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik Kadro değişikliği “Madde 11 - (1) Boş memur kadrolarında sınıf, unvan ve derece değişikliği ile boş memur kadrolarının iptali ve dolu kadrolarda derece değişikliği meclis kararı ile yapılır. Boş kadro değişikliklerinde Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-5 Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Kadro Cetvellerinden (II) sayılı cetvel, dolu kadro değişikliklerinde ise (III) sayılı cetveli eksiksiz doldurularak değişiklik gerekçeleriyle birlikte meclise sunulur.” hükmü gereğince teklif ekinde sunulan (II) sayılı Boş Kadro Değişikliği cetvelinde belirtilen norm kadro fazlası olan kadroların iptal edilmesine, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 45 - “36’ncı maddede belirtilen öğrenim durumları itibariyle tespit olunan yükselebilecek dereceyi aşmamak ve karşılık gösterilecek kadro derecesi kazanılmış hak aylık derecelerinin üç üst derecesinden fazla olmamak kaydıyla, bu dereceler karşılık gösterilerek, kendi derecesi ile aynı sınıftan memur atanması mümkündür.” hükmü ve yukarıdaki yönetmelik hükümleri gereğince, müktesebi oluşan memur personelin bulunduğu kadrolarını içeren teklif ekinde sunulan (III) sayılı Dolu Kadro Değişikliği cetvelinde belirtilen norm kadroların cetvelde belirtildiği şekilde İptal-İhdas yapılmasına ve değişikliklerin yapılmış haliyle sunulan (IV) Sayılı Cetvel: Dolu-Boş Kadro Durumu (Memur) cetvelinin onaylanmasına, işaretle yapılan oylama neticesinde, mevcudun oy birliği ile karar verildi.

 


KARAR NO:73

KARARIN ÖZÜ: Gündemin onuncu maddesi olan; Vatandaş Talepleri konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Zabıta Müdürlüğü’ nün 30.05.2024 tarih ve E-79898461-301.03-150619 sayılı teklifi gereği; İlçemizde ikamet eden vatandaşlarımızdan; Yalova Elit Turizm İnşaat’ ın 01.02.2024 tarih ve 1432 kayıt sayılı dilekçesinde; Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde tüzel kişiliklerde yapılan devirlerde alınan devir ücretlerinde değişiklik yapılması, Hanife MAKARACI’ nın 05.02.2024 tarih ve 1571 kayıt sayılı dilekçesinde; Sahil Mahallesi İnönü Caddesi No:77 sayılı yerde bulunan hız kesici kasisin kaldırılması veya uygun şekilde yenilenmesi, Seher AYAN’ ın 29.04.2024 tarih ve 5002 kayıt sayılı dilekçesinde; Çiftlik Mahallesi Huzur Sokak sonunda bulunan dere üzerindeki yaya köprüsünün yenilenerek araç geçişine açılması, Cimer Başvuru Sahibinin 03.05.2024 tarih ve 5249 kayıt sayılı dilekçesinde; Sultaniye Mahallesi Atatürk Caddesi No:145 sayılı yerde bulunan hız kesici kasisin kaldırılması veya cadde üzerinde uygun bir yere taşınması, Vural KARAHASANOĞLU’ nun 06.05.2024 tarih ve 5295 kayıt sayılı dilekçesinde; Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Gökçe Sokak No:32 sayılı yerde bina önüne engelli araç park yeri yapılması, Melikşah Enes SAĞLIK’ ın 06.05.2024 tarih ve 5310 kayıt sayılı dilekçesinde; Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 3070 Sokak No:36 sayılı yerde bina önüne hız kesici kasis yapılması, Abdulkadir DEMİR’ in 09.05.2024 tarih ve 5514 kayıt sayılı dilekçesinde; Sultaniye Mahallesi Ergenekon Caddesi bulunan çocuk parkı önünde araçların hızını yavaşlatmak için hız kesici kasis yapılması, S.S. Çiftlikköy Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ nin 09.05.2024 tarih ve 5517 kayıt sayılı yazısında; 2.Hat minibüs güzergahında değişiklik yapılarak hattın Avrasya OSB’ ye kadar uzatılması, Çiftlikköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ nün 21.05.2024 tarih ve 6106 kayıt sayılı yazısında; Sahil Mahallesi Bahar Sokak ile Şevket Yılmaz Caddesi kesişiminde maddi hasarlı kazalar meydana geldiğinden araçları yavaşlatacak düzenleme yapılması, Çiftlik Mahallesi Başbuğ Alparslan Türkeş Caddesi üzerinde okul giriş çıkışlarında servis araçları sebebiyle yaşanan yoğunluğun azaltılması için dere istikametine kadar yolun sağ tarafa park yasağı uygulanması ve Sahil Mahallesi Atatürk Caddesinde İnönü Caddesi ile Akasya Caddesi arasında sahil istikametinde yolun sol tarafına park yasağı uygulanması, Alesta Sitesi Site Yönetimi’ nin 22.05.2024 tarih ve 6237 kayıt sayılı dilekçesinde; Siteler Mahallesi Gazi Abdullah Erbaş Caddesi No:277 sayılı yerde Alesta Sitesi önüne durak yapılması, Mustafa TÜZÜN’ ün 27.05.2024 tarih ve 6430 kayıt sayılı dilekçesinde; Çiftlik Mahallesi Bayır Sokak ile Belediye Sokak ve Çıkmaz Sokak kesişimlerinde maddi hasarlı kazaları önlemek amacıyla güvenlik aynası konulması talep edilmektedir.

 Söz konusu dilekçe ve taleplerin değerlendirilmek üzere Meclis Trafik Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:72

KARARIN ÖZÜ: Gündemin dokuzuncu maddesi olan; Ek Bütçe (Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü) konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Mali Hizmetler Müdürlüğü’ nün 30.05.2024 tarih ve E-24021544-105-150592 sayılı teklifi gereği; 06.05.2024 tarih ve 63 sayılı meclis kararı ile kurulan Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü taslak bütçesi 22.05.2024 tarih ve 68 sayılı encümen kararı ile encümende görüşülmüş olup, 2024 Mali Yılı Bütçesine ek olarak, bütçesinin belirlenmesi konusunun değerlendirilmek üzere Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:71

KARARIN ÖZÜ: Gündemin sekizinci maddesi olan; 2024 Yılı Gelir Tarifesi 23, 24 ve 25. Maddelerinin Güncellenmesi konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: Fen İşleri Müdürlüğü’ nün 27.05.2024 tarih ve E-67180132-301.03-150285 sayılı teklifi gereği; Çiftlikköy Belediyesi 2024 Yılı Gelir Tarifesi’ nde yar alan, Fen İşleri Müdürlüğü sorumluluk alanına giren, 23, 24 ve 25'inci maddelerin; son beş ayda, ''İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranı'' ve ''EPDK - Motorin (Diğer) Bayi satış fiyatları - Aylık Değişim Oranı'' göz önünde bulundurularak güncellenmesi konusunun değerlendirilmek üzere Meclis Plan Bütçe Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:70

KARARIN ÖZÜ: Gündemin yedinci maddesi olan; Gelir Tarifesi Revize konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ nün 30.05.2024 tarih ve E-99472584-105-150504 sayılı teklifi gereği; Belediyemiz Gelir Tarifesi tablosunda İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bölümünde bulunan kalemlerdeki düzenlemenin yapılması teklifinin değerlendirilmek üzere Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:69

KARARIN ÖZÜ: Gündemin altıncı maddesi olan; Mimari Estetik Komisyonu Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ nün 30.05.2024 tarih ve E-99472584-105-150499 sayılı teklifi gereği; Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 4. maddesi (fff) fıkrasında Mimari Estetik Komisyonu; "Şehrin yöresel mimarisine ilişkin tespitleri yapan, meydan, yol, kaldırım, tabela, kent mobilyaları ve benzeri düzenlemelerdeki usullere ilişkin öneriler getiren, yapıların ve onaylı mimari projelerinin özgün fikir ifade edip etmediğine, umumi binaların fonksiyonu ve özelliği gereği farklılık arz edip etmediğine karar veren komisyon" şeklinde tanımlanmıştır. Söz konusu hüküm doğrultusunda; 17.05.2024 tarih ve E-99472584-020-149392 sayılı yazı ile “Mimari Estetik Komisyonu” kurulması için Başkanlık Olur’u alınmış olup, İlçemizin yöresel mimarisine ilişkin kararlar almak ve kaliteli bir fiziksel çevre elde edilmesi amacıyla hazırlanmış olan "Çiftlikköy Belediyesi Mimari Estetik Komisyonu Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik" taslağının değerlendirilmek üzere Meclis İmar Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:68

KARARIN ÖZÜ: Gündemin beşinci maddesi olan; Revizyon İmar Planı Çalışması konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ nün 30.05.2024 tarih ve E-99472584-105-150502 sayılı teklifi gereği; Yalova ili, Çiftlikköy ilçesi, Çiftlikköy Belediye sınırları ve Mücavir Alan Sınırları içerisinde Meri imar planının uygulanmasında karşılaşılan sıkıntılar ile eksikliklerin çözümlenebilmesi ve kurum görüşlerine uygun olarak 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Revizyon İmar Planı’ nın ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında değerlendirilmek üzere Meclis İmar Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:67

KARARIN ÖZÜ: Gündemin dördüncü maddesi olan; Plan Hükümleri İlavesi ve Değişikliği konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ nün 30.05.2024 tarih ve E-99472584-105-150666 sayılı teklifi gereği; Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi Revizyon İmar Planı Plan Hükümlerinin İlavesi ve Değişikliği teklifinin (TEKLİF-771056250) ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında değerlendirilmek üzere Meclis İmar Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:66

KARARIN ÖZÜ: Gündemin üçüncü maddesi olan; Koruma Amaçlı İmar Planları konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 30.05.2024 tarih ve E-99472584-105-150530 sayılı teklifi gereği; Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi, Siteler Mahallesi, güneyde İzmit-Yalova Karayolu, kuzeyde Marmara Denizi’ne, doğuda Ankaralılar Caddesi, batıda Başkent 3 Caddesi ile sınırlandırılmış olan bölge Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 13.11.2013 tarih ve 1264 sayılı kararı ile III. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş olup, güneyde Sefa Sokak, kuzeyde Başak Sokak, doğuda Burcu Sokak, batıda Onur Sokak ile sınırlandırılmış olan bölge ise I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlenmiştir. Sit alanı kararından sonra, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 24.01.2018 tarih ve 3355 sayılı kararı ile 05.02.2018 tarih ve 23 sayılı Belediye Meclis Kararına istinaden 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı onaylanmıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu' nca 13.04.2023 tarih ve 6472 sayılı kararı ile I. (birinci) ve III. (üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanı sınırlarının tamamının III. (üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak güncellenmesine ve mevcut Koruma Amaçlı İmar Planının, değişen sit durumuna göre revize edilerek onaylanmak üzere Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderilmesine karar verilmiştir. Özel ve kamu mülkiyetinde bulunan Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında bulunmayan III. (üçüncü) Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak güncellenen yaklaşık 25.260 m2 alanda, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planının ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında değerlendirilmek üzere Meclis İmar Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:65

KARARIN ÖZÜ: Gündemin ikinci maddesi olan; Plan Değişikliği İtirazları (Enerji Nakil Hattı) konusunun görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 30.05.2024 tarih ve E-99472584-105-150591 sayılı yazısı gereği; Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi, Sultaniye ve Mehmet Akif Ersoy Mahallelerinde bulunan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketleri Genel Müdürlüğü’nün 2. Bölge Müdürlüğü Tesis ve Kontrol Müdürlüğü’nün yatırım programına alınan yerinde yenilenecek olan 154 kV (Gemlik-Karamürsel) BRŞ-Yalova (yenileme) enerji iletim hattı güzergahı için onaylı imar planı alanlarına denk gelen kısımlarda enerji iletim hattı gabarisinin (kamulaştırma alanı) mevcut planlara işlenmesi ve direk yerine isabet eden alanların teknik altyapı alanı (pilon yeri) olarak tadil edilmesi yönünde hazırlanmış, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Plan Değişikliği (NİP-771047442), 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Değişikliği (UİP-771047445) ve Açıklama Raporları Belediye Meclisinin 05.02.2024 tarih ve 24 sayılı kararı ile kabul edilmiştir. 3194 sayılı İmar Kanununun 8. maddesi gereğince 20.02.2024-21.03.2024 tarihleri arasında 1 (bir) ay süreyle askıya çıkarılmış olup, 6 adet itiraz müracaatı bulunmaktadır. Bahse konu itiraz müracaatlarının ilgili mevzuat hükümleri, plan bütünlüğü, planlama ilke ve esasları kapsamında değerlendirilmek üzere Meclis İmar Komisyonuna havalesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


KARAR NO:64

KARARIN ÖZÜ: Gündemin birinci maddesi olan bir önceki meclis kararlarının görüşülmesi.

VERİLEN KARAR: 06.05.2024 tarihli Mayıs Ayı Olağan Belediye Meclis Toplantısına ilişkin düzenlenen meclis kararlarına, meclis üyelerinin herhangi bir itirazı bulunmadığından söz konusu meclis kararlarının düzenlendiği şekliyle kabulüne, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oy birliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 03.05.2024 tarih ve E-68418920-105-148092 sayılı teklifi gereği; Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğe göre belirlenmiş olan, GİH sınıfında bulunan 1. Derecedeki Yapı Kontrol Müdürlüğü kadrosunun iptal edilmesine, hizmetlerin daha hızlı ve koordineli bir şekilde yürütülebilmesi için Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün görev yetki ve sorumluluklarının İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne devredilmesine, yerine GİH sınıfında bulunan 1. Derecedeki Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü kadrosunun ihdas edilmesine, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin onaylanmasına işaretle yapılan oylama neticesinde, oy birliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: Zabıta Müdürlüğü’nün 02.05.2024 tarih ve E-79898461-301.03-147867 sayılı teklifi gereği; İlçemizde bulunan kurumlarımızdan; Çiftlikköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 14.02.2024 tarih ve E-67822929-611.01-96656398 sayılı yazısında; 75. Yıl Namık Kemal İlkokulu  çıkışında hız kesici kasis ve  öğrencilerin bekleyeceği durak yapılması, İlçemizde ikamet eden vatandaşlarımızdan; Burak ÇÜLÜK’ün 20.02.2024 tarih ve 2241 kayıt numaralı dilekçesinde; Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Elma 2 Sokaktan Bilge Kaan Caddesine çıkışta kazaları önlemek amacıyla delinatör duba konulması, Erol ÖZKAN’ın 26.02.2024 tarih ve 2501 kayıt numaralı dilekçesinde; Siteler Mahallesi Gazi Abdullah Erbaş Caddesi üzerinde hız kesici kasisler yapılması, Muhammet Seyfi UZUN’un 04.03.2024 tarih 2814 kayıt numaralı dilekçesinde; Çiftlik Mahallesi Hazar Sokaktan Atatürk Caddesine çıkışta kazaları önlemek amacıyla delinatör duba konulması, Alesta Sitesi Yönetimi’nin 05.03.2024 tarih ve 2888 kayıt numaralı dilekçesinde; Siteler Mahallesi Gazi Abdullah Erbaş Caddesi üzerinde Alesta Sitesi, Aydın 6 Sitesi ve Aydın 1 Sitesi çıkışlarına hız kesici kasis, hız sınırlayıcı tabela ve kamera konulması, Zafer ERİŞ’in 02.04.2024 tarih ve 4066 kayıt numaralı dilekçesinde; Siteler Mahallesi Gezi sokakta bulunan Saklıbahçe Cafe ön tarafına ya da köprü çıkışına yakın bir yere durak yapılması, Ömer İNCİ’nin 16.04.2024 tarih ve 4441 kayıt numaralı dilekçesinde; Sahil Mahallesi Işık Sokakta trafik yoğunluğundan dolayı tek taraflı park yasağı ile delinatör duba konulması, Zafer AYRAL’ın 19.04.2024 tarih ve 4688 kayıt numaralı dilekçesinde; Çiftlik Mahallesi Sanayi Caddesi Çiftlikköy Sanayi Sitesi içinde hız kesici kasis yapılması talep edilmektedir.

Söz konusu dilekçe ve taleplerin değerlendirilmek üzere Meclis Trafik Komisyonuna havale edilmesine, işaretle yapılan oylama neticesinde, oy birliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: Gelir Şefliği’nin 30.04.2024 tarih ve E-24021544-310.14.02.02-147881 sayılı teklifi gereği; Mülkiyeti Belediyemize ait Yalova ili, Çiftlikköy ilçesi, Çiftlik Mahallesi, 3222 Sokakta bulunan 238 ada 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 numaralı 1000 m² yüzölçümlü parseller, Seyrantepe Caddesinde bulunan 238 ada 34 numaralı 1389,54 m² yüzölçümlü parsel  ile Gençlik Caddesinde bulunan  238 ada 39,40 numaralı 1000 m² yüzölçümlü parseldeki taşınmazların 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümleri uyarınca ihale edilerek satılması, 5393 sayılı Belediye  Kanununun 18/e  ve 15/h maddeleri gereğince söz konusu taşınmazların Belediyemizin yararı da göz önünde bulundurulmak üzere  inşaat yetkisi ile kat karşılığı satışı ve/veya satış kararı süreci için Belediye Encümenine ve tapu satış işlemleri için Belediye Başkanı Adil YELE’ye yetki verilmesine işaretle yapılan oylama sonucunda, oyçokluğu ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 30.04.2024 tarih ve E-24021544-301.05-147752 sayılı teklifi gereği; 2023 Mali Yılı kesin hesabı ve eklerinin 24.04.2024 tarih ve 50 no'lu Encümen Kararı ile Belediye Meclisinde görüşülmesine karar verilmiş olup; 5393 sayılı kanunun 64. Maddesine istinaden değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesine işaretle yapılan oylama sonucunda, oy birliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: Yalova Makine OSB’nin 18.04.2024 tarih ve 2024/R.0085/0229 sayılı yazısına istinaden yapılan, gizli oylama ve açık tasnif neticesinde, Asil Üye olarak 11 (on bir) oy alan Belediye Başkanı Adil YELE, Yedek Üye olarak 11 (on bir) oy alan Ertan Kubilay İLERİ’nin üye seçilmelerine, meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: 13.04.2024 tarihli Nisan Ayı Olağan Belediye Meclis Toplantısına ilişkin düzenlenen meclis kararlarına, meclis üyelerinin herhangi bir itirazı bulunmadığından söz konusu meclis kararlarının düzenlendiği şekliyle kabulüne, işaretle yapılan oylama sonucunda, oy birliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 13.04.2024 tarih ve E-68418920-105-146450 sayılı teklifi gereği; Zirvekent Turizm İnşaat San. Ve Tic. A.Ş.’nin 05.04.2024 tarih ve 2024/02.258 sayılı yazısına istinaden; sermayesinin % 100’ü Çiftlikköy Belediyesine ait olan Zirvekent A.Ş.’nin 23.04.2024 Cuma günü, Saat 10:00’da yapılacak olan, Olağanüstü Genel Kurulunda Belediyeyi temsil ve ilzam etmek üzere, ……….. T.C. numaralı ….. İşyeri Sicil Numaralı Belediye Başkanı Adil YELE’nin  ”Temsilci” olarak görevlendirilmesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oybirliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 04.04.2024 tarih ve E-47114825-301.03-146328 sayılı teklifi gereği; 5393 Sayılı Belediye Kanununun 56. Maddesi gereği; Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanan Faaliyet Raporları Hakkındaki Yönetmeliğe uygun olarak hazırlanan, 2023 yılı Çiftlikköy Belediyesi Faaliyet Raporu meclisçe görüşülmüş; 2023 yılını kapsayan İdare Faaliyet Raporunun, hazırlandığı şekliyle kabulüne ve onaylanmasına, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oybirliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: 2023 Mali Yılı Çiftlikköy Belediyesi Meclis Denetim Komisyon Raporu meclise sunulmuş olup; konusu suç teşkil eden herhangi bir hususa rastlanılmadığı görülmüş ve meclise bilgi verilmiştir.


VERİLEN KARAR: Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 04.04.2024 tarih ve E-47114825-301.03-146327 sayılı teklifi gereği; 5393 sayılı Belediye Kanununun 20. Maddesinin 6. Fıkrası gereği; "Meclis görüşmeleri görevlilerce tutanağa geçirilir, başkan ve kâtip üyeler tarafından imzalanır. Toplantılar, meclisin kararıyla sesli ve görüntülü cihazlarla da kaydedilebilir." denilmektedir. Bu nedenle söz konusu kanun gereğince 2024-2029 dönemi süresince (ilk mahallî idareler seçimlerine kadar) Meclis Toplantısında görüntü ve ses kaydı alınmasına, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oybirliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 04.04.2024 tarih ve E-68418920-305.99-146305 sayılı teklifi gereği; Çiftlikköy Belediyesinde çalışan memurlar ile ilgili, Belediyemizde sözleşme imzalamaya yetkili olan sendika ile Sosyal Denge Sözleşmesini yapmaya Çiftlikköy Belediye Başkanı Adil YELE’ye yetki verilmesine, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oybirliği ile karar verildi.


VERİLEN KARAR: Yalova Turizm Birliği’nin (YATUB) 28.03.2024 tarih ve M.77.6.YTB.0000000/17 sayılı yazısına istinaden, yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde, doğal üye olan Belediye Başkanı haricinde Asil Üye olarak 9 (dokuz) oy alan Nilüfer DİLEK, Yedek Üye olarak 9 (dokuz) oy alan Ramazan PEKDEMİR’in Birlik Meclisinde temsil etmek üzere üye seçilmelerine, meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği’nin (YASKİ) 28.03.2024 tarih ve E-47669633-301.02-110 sayılı yazısına istinaden, yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde, doğal üye olan Belediye Başkanı haricinde, Asil Üye olarak 10 (on) oy alan Selçuk BALCI, Yedek Üye olarak 10 (on) oy alan Suat Kaan AYDIN’ın Birlik Meclisinde temsil etmek üzere üye seçilmelerine, meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR:  Yalova İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği’nin (YA-KAB) 25.03.2024 tarih ve  E-2024/71 sayılı yazısına istinaden, yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde, doğal üye olan Belediye Başkanı haricinde, Asil Üye olarak 11 (on bir) oy alan Mustafa DAĞ, Yedek Üye olarak 11 (on bir) oy alan Atilla ARI’nın Birlik Meclisinde temsil etmek üzere üye seçilmelerine, meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin 05.04.2024 tarih ve E-2024-01/ sayılı yazısına istinaden, yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde, Asil Üye olarak 11 (on bir) oy alan Belediye Başkanı Adil YELE, 11 (on bir) oy alan Meclis Üyesi Reşat MENGÜVERDİ, 11 (on bir) oy alan Meclis Üyesi Atilla ARI, Yedek Üye olarak 11 (on bir) oy alan Neslihan BAHADIR, 11 (on bir) oy alan Selçuk BALCI ve 11 (on bir) oy alan Mustafa DAĞ’ın üye seçilmelerine, meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: Marmara Belediyeler Birliği’nin 20.03.2024 tarih ve E-52369585-301.01-3449 sayılı yazısına istinaden, yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde, doğal üye olan Belediye Başkanı haricinde, Asil Üye olarak 11 (on bir) oy alan Mustafa DAĞ, Yedek Üye olarak 11 (on bir) oy alan Suat Kaan AYDIN’ın Birlik Meclisinde temsil etmek üzere üye seçilmelerine meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: Tarihi Kentler Birliği üyeliği’nin 27.03.2024 tarih ve E-75301600-105.01-27 sayılı yazısına istinaden, yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde, doğal üye olan Belediye Başkanı haricinde, Asil Üye olarak 11 (on bir) oy alan Nilüfer DİLEK, Yedek Üye olarak 11 (on bir) oy alan Ebru FİLİZ’in Birlik Meclisinde temsil etmek üzere üye seçilmelerine meclisçe karar verildi. 


VERİLEN KARAR: 5393 Sayılı Belediyeler Kanununun 24. maddesi gereğince Meclis Trafik Komisyonunun 5 (beş) kişiden oluşturulmasına ve açık oylama yapılmasına karar verilmiş olup; yapılan açık oylama sonucu bir yıllığına seçilen Meclis Trafik Komisyonunun Ramazan PEKDEMİR, Ebru FİLİZ, Nilüfer DİLEK, Mehmet Alp YALVAR ve Zekeriya YAYLA’dan oluşturulmasına, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oybirliği ile meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: 5393 Sayılı Belediyeler Kanununun 24. maddesi gereğince Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun 5 (beş) kişiden oluşturulmasına ve açık oylama yapılmasına karar verilmiş olup; yapılan açık oylama sonucu bir yıllığına seçilen Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun Mustafa DAĞ, Ebru FİLİZ, Ertan Kubilay İLERİ, Serkan KURT ve Zekeriya YAYLA’dan oluşturulmasına, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oybirliği ile meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: 5393 Sayılı Belediyeler Kanununun 24. maddesi gereğince Meclis İmar Komisyonunun 5 (beş) kişiden oluşturulmasına ve açık oylama yapılmasına karar verilmiş olup; yapılan açık oylama sonucu bir yıllığına seçilen Meclis İmar Komisyonunun Selçuk BALCI, Neslihan BAHADIR, Reşat MENGÜVERDİ, Vedat TUTUĞ ve Muhlis POLAT’tan oluşturulmasına, işaretle yapılan oylama sonucunda mevcudun oybirliği ile meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: 5393 Sayılı Belediyeler Kanununun 33. Maddesinin b fıkrası gereği yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde bir yıllığına 11 (on bir) oy alan Suat Kaan AYDIN ve 10 (on) oy alan Atilla ARI’nın Encümen Üyeliğine seçilmelerine meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: 5393 Sayılı Belediyeler Kanununun 19. maddesi gereğince yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde ilk iki yıl için 11 (on bir) oy alan Ertan Kubilay İLERİ Belediye Meclisi birinci başkanvekilliğine, 11 (on bir) oy alan Nilüfer DİLEK’in Belediye Meclisi ikinci başkanvekilliğine seçilmelerine meclisçe karar verildi.


VERİLEN KARAR: 5393 Sayılı Belediyeler Kanununun 19. maddesi gereğince yapılan gizli oylama ve açık tasnif neticesinde ilk iki yıl için 11 (on bir) oy alan Selçuk BALCI ve 11 (on bir) oy alan Neslihan BAHADIR asil üye olarak, 11 (on bir) oy alan Atilla ARI ve 11 (on bir) oy alan Nilüfer DİLEK yedek üye olarak Belediye Meclis Kâtip Üyeliklerine seçilmelerine meclisçe karar verildi.


test